Cíle kroužku

Motto: “Kroužek 20h20m20k – informace, které jinde neuslyšíte.”

Díky pravidelným kroužkům udržujeme v provozuschopném stavu občanské radiostanice. Novým zájemcům o CB napomáháme vytvoření reálných představ o akčním rádiu občanských radiostanic při spojení mezi dvěma radiostanicemi a nebo mezi skupinou v kroužku radiostanic.

Snažíme se, v duchu sebevzdělávání, předávat si mezi sebou zkušenosti, informace a ověřené postupy tak, aby jsme si z kroužků odnesli i nějaké to poznání. Říká se, že jistá forma zkušeností je nepřenositelná a všichni si občas sáhneme na pověstná rozpálená kamna. V případě, že se na nás někdo obrátí s technickým dotazem, rádi mu v ledasčem můžeme pomoci, ale rozhodně se nestavíme do role vševědoucí encyklopedie a ochránců před “popálenými prsty”.  Zato se může na kroužku dovědět a vyzkoušet spoustu zajímavého, například jakým směrem se vydat při stavění a umisťování CB antén, s jakými CB radiostanicemi jsou dobré zkušenosti, proč a kdy použít různé modulace a konec konců – přinést vlastní zkušenosti a zážitky.

Tip 1: 9 z 10ti aktivně vysílajících účastníků pravidelných kroužků doporučují připravit si poznámkový blok pro průběžné poznámky. Stává se, že ne vždy všichni všechno sdělí během jedné relace a pak je užitečné mít myšlenky zapsané na papíře.

Tip 2: Velmi oblíbeným formátem vstupu účastníků na kroužek se stalo vysílání z přechodných stanovišť. Z opravdu dobrých kót stačí správně fungující mobilní anténa na střeše vozidla. V případě, že si chcete vysílání na kroužku užít naplno a být všemi dobře slyšen, je vhodné použít funkční plnohodnotnou anténu.

Tip 3: Zkušení operátoři používají při zápisu poznámek obyčejnou tužku s měkou tuhou (viz Tip1) anebo jiné psací potřeby s tuhou (versatilka, pentelka…).

Tip 4: Pro všechny je užitečné, aby si v případě nakousnutí nového tématu (a to zůstalo otevřené) doplnili na příští kroužek více informací z různých zdrojů a na příštím kroužku se s nově zjištěními fakty podělili s ostatními účastníky kroužku. Tím napomáháme naplnit cíle kroužku 202020.

Tip 5: Pro běžný zápis seznamu účastníků s jejich reporty stačí obyčejný kus papíru. Fajnšmekrům nabízíme připravený list deníku k vytištění, který lze stáhnout z adresy: http://expedicebilytesak.wz.cz/ke-stazeni/Denik-pro-CB-stanice-V3.pdf Různé (placené-online!) smart aplikace pro telefony a tablety jen odvádí vaši pozornost od spojení a můžete se ocitnout ve stavu, kdy řešíte zástupné problémy s konektivitou a jinými “smart” nevyžádanými jevy, namísto radiového spojení.

Tip 6: Vhodné oblečení, především pro stanice z přechodných stanovišť, je nutností. Pokud nechcete v zimě “klepat kosu”, vybavte se rukavicemi, ledvinovým pásem, ponožkami, jégrovkami, kočího dekou, kuklou či čepicí a jinýmy nezbytnostmi pro pobyt v nízkých teplotách bez výrazné fyzické aktivity.

Pakliže jste tak ještě neučinili, zapněte a nalaďte ve správný čas CB radiostanici a připojte se k nám. Aktualizované termíny kroužků a mnoho dalších informací najdete na webu http://expedicebilytesak.wz.cz/

Naslyšenou v roce 2024!